Zabiegi na zmarszczki - co wybrać, aby o nich zapomnieć?

ZmarszczkiZmarszczki są efektem upływającego czasu. Nie musimy się jednak na nie godzić. Co oferują nam w tym zakresie gabinety medycyny estetycznej?

Starzenie się jest procesem naturalnym, który objawia się na różne sposoby. Jednym z pierwszych z nich jest pojawienie się zmarszczek na skórze. Początkowo jest ich niewiele, ale potem stają się coraz bardziej widoczne. Możemy im zapobiegać, ale nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować dzięki profilaktyce. W tym przypadku pomóc nam mogą tylko specjalistyczne zabiegi na zmarszczki, które wykonamy w gabinetach medycyny estetycznej. Co warto wtedy wybrać?

Zabiegi na zmarszczki stosowane w gabinetach medycyny estetycznej:

  • wstrzyknięcie botoksu
  • wstrzyknięcie kwasu hialuronowego
  • peelingi medyczne
  • zabiegi z wykorzystaniem laserów

To główne zabiegi wykorzystywane w przypadku zmarszczek w gabinetach medycyny estetycznej. Są one dobierane indywidualnie w zależności od potrzeb pacjentki oraz stanu jej skóry przez lekarza medycyny estetycznej. Czym wyróżniają się poszczególne zabiegi na zmarszczki?

Wstrzyknięcie botoksu

Botoks jest najczęściej kojarzony jako zabieg na zmarszczki. Wykorzystuje się wtedy specjalną neurotoksynę - toksynę botulinową, która ma na celu zablokowanie ruchu mięśni pod zmarszczkami, co prowadzi do ich wygładzenia.

W związku z tym takie zabiegi stosuje się tylko na zmarszczki mimiczne, które pojawiają się na skórze pod wpływem bogatej mimiki - już po dwudziestym roku życia. Są to najczęściej zmarszczki na czole, wokół oczu, nosa i na szyi. Zabieg jest szybki i prosty w wykonaniu - polega na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki botoksu w zmarszczkę.

Botoks daje bardzo dobre rezultaty widoczne już po paru dniach i utrzymujące się przez nawet 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg może być powtórzony dla zachowania osiągniętych rezultatów.

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

W tym przypadku zabiegi na zmarszczki bazują na innym związku, czyli na kwasie hialuronowym. To naturalnie występujący w skórze związek, który jest także bezpieczny w regularnym stosowaniu. Ma działanie nawilżające i buduje wewnętrzne "rusztowanie" skóry.

Podczas gdy botoks powoduje wygładzenie zmarszczki przez zablokowanie ruchu mięśnia, kwas hialuronowy wypełnia zmarszczkę i w ten sposób także powoduje, że nie jest ona widoczna. Zabieg używany jest najczęściej na zmarszczki o innym pochodzeniu niż mimiczne.

Efekt po zastosowaniu kwasu hialuronowego utrzymuje się przez około 6-12 miesięcy w zależności od pacjentki. Następnie zabieg może być powtórzony.

Peelingi medyczne

Stosowane jako zabiegi na zmarszczki drobne oraz inne niedoskonałości cery, na przykład przebarwienia, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory.

W trakcie peelingów wykorzystuje się starannie dobrane kwasy lub inne związki pozwalające na skuteczne złuszczenie naskórka i odsłonięcie gładkiej, promiennej cery. Peelingi równocześnie aktywizują skórę do regeneracji, wspierając jej nawilżenie i elastyczność.

Zabiegi laserowe

Najczęściej stosuje się laser CO2, który symuluję skórę wiązką skoncentrowanego światła. To silny bodziec do jej regeneracji i zniwelowania niedoskonałości. Pierwsze efekty widoczne są po tygodniu.

Jak zapobiegać zmarszczkom?

Warto także wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać zmarszczkom - wtedy specjalistyczne zabiegi na zmarszczki można wykonywać znacznie rzadziej i na dłużej utrzymać młodzieńczy wygląd skóry.

  • Nie opalaj się i regularnie stosuj kremy z wysokim filtrem - słońce przyspiesza proces starzenia się skóry.
  • Zadbaj o zróżnicowaną dietę pełną warzyw i owoców i pij więcej wody.
  • Zrezygnuj z używek, w szczególności z palenia papierosów, które znacznie pogarsza stan skóry.
  • Pamiętaj o regularnym wysiłku fizycznym, dzięki którym ciało może być pełne wigoru na dłużej.
  • Stosuj odpowiednio dobrane kosmetyki, które pomogą w zachowaniu prawidłowego poziomu nawilżenia i odżywienia skóry.
  • Pamiętaj o regularnym demakijażu każdego dnia.

Artykuł powstał we współpracy z Akademią Medycyny Estetycznej AME Ursynów z Warszawy.

Komentarze