Peelingi - dlaczego warto złuszczać skórę?

PeelingiDobry peeling potrafi nadać skórze jeszcze piękniejszy wygląd od zaraz, a także może przedłużyć jej młodość.

Prawidłowa pielęgnacja cery to nie tylko jej oczyszczanie oraz ochrona, ale również usuwanie jej martwych komórek naskórka. Może wykonać to kosmetyczka, ale zabiegi złuszczające można przeprowadzać również w domu. Dlaczego warto prowadzić je regularnie?

Ludzka skóra regeneruje się w około 4 tygodnie. W tym czasie komórki, które powstają w jej głębszych warstwach, stopniowo przesuwają się aż do powierzchni skóry. Tam ulegają odwodnieniu i zrogowaceniu, obumierają i złuszczają się samoczynnie. Proces ten można jednak wspierać przez wykorzystanie peelingów.

Peeling - co to jest?

Peeling to określenie zabiegu polegającego na złuszczeniu wierzchniej warstwy naskórka z twarzy lub z ciała.

Głównym celem tej procedury jest usunięcie ze skóry niepotrzebnych już komórek i odsłonięcie jej żywej warstwy. Oprócz tego peeling pełni również szereg innych funkcji.

Główne funkcje peelingu:

 • oczyszczenie skóry
 • wygładzenie skóry
 • rozjaśnienie skóry
 • usunięcie nadmiaru sebum
 • odblokowanie ujścia gruczołów łojowych
 • dotlenienie skóry
 • pobudzenie skóry do szybszej odnowy
 • usunięcie niedoskonałości, na przykład blizn, przebarwień, cellulitu
 • przygotowanie skóry na dalsze procedury kosmetyczne

Wobec tego regularne prowadzenie zabiegu złuszczania skóry pomaga w zachowaniu jej młodego, świeżego wyglądu na długi czas. To także najlepszy wybór wtedy, gdy skóra nie wygląda dobrze i zależy nam na jej odmianie.

Rodzaje peelingów

Peelingi można podzielić na dwa rodzaje w zależności od tego, jak są one prowadzone. Wyróżniamy peelingi:

 • mechaniczne - w tym przypadku naskórek złuszczany jest z wykorzystaniem mechanicznych metod, na przykład drobinek ściernych, specjalnych urządzeń wyposażonych w głowice ścierne
 • chemiczne - bazują głównie na kwasach, które powodują miejscowe złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka, do tej kategorii zaliczane są także peelingi enzymatyczne, które wykorzystują enzymy rozpuszczające naskórek

Złuszczanie naskórka może przebiegać na różne sposoby - peeling może być wykonany w domu albo może wykonać go profesjonalna kosmetyczka z wykorzystaniem specjalistycznych kosmetyków lub urządzeń.

Peelingi domowe - co wybrać i jak często je robić?

Wykonanie peelingu w domu nie jest trudne. W drogeriach można znaleźć szeroką gamę różnych gotowych peelingów mechanicznych i chemicznych, które pozwalają na szybkie i skuteczne złuszczenie naskórka z twarzy oraz z ciała.

Najbardziej popularne to kosmetyki wykorzystujące drobinki złuszczające naskórek, które nakłada się na skórę i wciera kolistymi ruchami. Do skóry delikatnej warto wybrać z kolei peelingi enzymatyczne, które nie podrażniają skóry.

W domu można stosować również mocniejsze peelingi chemiczne, na przykład wykorzystujące kwasy owocowe albo kwas salicylowy, ale należy zrobić je tylko zgodnie z instrukcją producenta.

Na ogół peeling powinno się prowadzić raz na tydzień - to optymalny odstęp pozwalający na skuteczne złuszczanie martwego naskórka. Po peelingu warto wykonać także inne zabiegu pielęgnacyjne, na przykład nałożyć maseczkę - skóra wtedy lepiej chłonie zawarte w kosmetykach składniki aktywne.

Peelingi u kosmetyczki - lepsze efekty bez ryzyka

Jeśli jednak chodzi o lepsze efekty zabiegów, warto udać się do kosmetyczki. W gabinetach można skorzystać z szeregu różnych zabiegów złuszczających, które dodatkowo łączone są również z innymi procedurami pielęgnacyjnymi.

W gabinetach można również skorzystać z peelingów mocniejszych niż te do użytku domowego. Wykonane pod okiem fachowca są w stanie przynieść jeszcze skuteczniejsze rezultaty, zwłaszcza w usuwaniu niedoskonałości takich jak blizny potrądzikowe czy przebarwienia.

Kosmetyczka może w tym celu zalecić peelingi z wykorzystaniem mocniejszych kwasów albo zastosować specjalne urządzenia, na przykład do mikrodermabrazji. Rodzaj peelingu dobierany jest wtedy zależnie od typu oraz kondycji skóry, a także oczekiwanych efektów.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Stomatologii i Medycyny Estetycznej Arte Clinic z Gliwic.

Ocena: 5.0

Komentarze