Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjnąWydaje się, że wybór ubioru na rozmowę kwalifikacyjną  jest oczywisty. Strój ma być czysty i elegancki. To prawda, jednak są pewne niuanse, o których warto wiedzieć, zanim otworzy się szafę przed udaniem się na interview.

Uniwersalne zasady niezależne od płci

Faktem jest, że na rozmowę kwalifikacyjną zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni ubrać się formalnie. Ubranie musi być czyste i wyprasowane, a obuwie wyczyszczone. Schludny wygląd świadczy o szacunku wobec osoby, z którą się umawiamy.

Czasem w ofercie pracy rekruter zaznacza, że strój formalny nie jest wymagany. Dotyczy to często stanowisk, w których pracownik nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z klientem, np. jako informatyk. Jednak i wtedy warto się zastanowić, czy krótkie spodenki i sandały to dobry wybór. Możliwe, że w takim przypadku sam pracodawca przywita kandydata w trampkach i T-shircie. Jednak z pewnością doceni nieco bardziej elegancki strój kandydata, który świadczy o tym, że zależy mu na pracy.

Warto szczególną uwagę poświęcić butom - brudne i znoszone pantofle mogą zostać odebrane jako oznaka niechlujstwa. Dlatego jeśli spotkanie z pracodawcą wypada w deszczowy dzień, warto zabrać ze sobą kieszonkowy czyścik do butów i tuż przed rozmową je wyczyścić. Zabłocone buty to niby nieistotna rzecz, a może zaważyć na wyniku rozmowy kwalifikacyjnej.

W sezonie, w którym nosimy okrycia wierzchnie, kurtkę czy płaszcz należy zostawić w szatni lub na wieszaku w recepcji. Wchodzenie do pokoju, w którym obywa się rozmowa w kurtce, zdejmowanie jej tam i wieszanie na krześle jest mało kulturalne.

Latem warto wybierać przewiewne, naturalne materiały, takie jak len i bawełna. Dzięki temu można uniknąć nadmiernego pocenia się i czuć się znacznie swobodniej.

Strój kobiet

Formalny ubiór w przypadku kobiety oznacza najczęściej ołówkową spódnicę, koszulę i żakiet. Do tego pantofle na średnim obcasie oraz obowiązkowo cienkie rajstopy zbliżone kolorem do skóry. Rajstopy wypada założyć nawet podczas upału. Spódnica powinna być długości do kolana lub nieco przed. Na pewno minispódniczka jest zdecydowanie nie na miejscu.

Alternatywą dla spódnicy jest oczywiście kostium. Spodnie i marynarka sprawdzą się zwłaszcza zimą, kiedy podczas dojazdu na rozmowę w spódnicy może być zwyczajnie zimno.

Ubranie powinno być eleganckie, proste, bez cekinów czy innych zbytnio ozdobnych elementów. Polecane są stonowane kolory: granatowy, szary, niebieski, czarny, beżowy. Koszula niekoniecznie biała, ale na pewno jednolita.

Jeśli chodzi o biżuterię, warto wybrać coś delikatnego: niewielkie kolczyki czy cienka bransoletka będą bardziej odpowiednie niż gruby naszyjnik czy masywne kolczyki.

Ubiór mężczyzn

W przypadku mężczyzn odpowiednim ubiorem na rozmowę kwalifikacyjną będzie oczywiście garnitur. Warto wybrać taki o klasycznym kroju, dopasowany do sylwetki. Tak samo koszula powinna być odpowiednio dopasowana - za ciasna będzie ciągnąć i sprawiać, że kandydat będzie się czuł się niekomfortowo. Za duża natomiast przypomina worek. Koszula powinna być raczej biała, klasyczna. Marynarka powinna być zapięta na jeden guzik, można go rozpiąć tylko siedząc.

Krawat nie zawsze jest konieczny. W przypadku niższych stanowisk wystarczy sama koszula, jednak na stanowisko kierownicze krawat warto założyć. Powinien być w jednolitym kolorze i zawsze ciemniejszy od koszuli.

Niełatwym punktem w wybieraniu ubrania na rozmowę kwalifikacyjną w przypadku mężczyzn są skarpetki! Wydawałoby się: szczegół, ale nieumiejętnie dobrany potrafi zepsuć cały wygląd. Skarpetki powinny być dopasowane kolorem do garnituru, chociaż czasami dopuszcza się zakładanie korowych skarpetek jako wyraz indywidualizmu. Jednak nie w przypadku każdego stanowiska taki indywidualizm się sprawdzi.

Z biżuterii u mężczyzn powinien zostać tylko zegarek, obrączka i spinki do mankietów.

Coś nowego na rynku pracy: styl smart casual

Styl biznesowy, który narzuca kobietom nałożenie kostiumu, a mężczyznom garnituru zwany jest stylem smart. Jeśli jednak stanowisko, na które kandydujemy nie jest wysokie, można tę sztywną elegancję nieco ocieplić, wybierając styl smart casual.

W biurowym dress codzie dla mężczyzn oznacza to, że do garnituru można wybrać np. kolorowe skarpetki czy połączyć jeansy z marynarką. Można też zrezygnować z marynarki, ale wtedy koszula zawsze musi mieć długi rękaw! Koszule z krótkim rękawem w stylu biznesowym z elegancją mają niewiele wspólnego.

W przypadku kobiet przykłady stylu smart casual to: spodnie, marynarka i jednolity top (np. biały lub niebieski), luźne spodnie, biała koszula i dłuższa marynarka, sukienka, ale z zakrytymi ramionami, o klasycznym stroju i co najmniej pięć centymetrów za lub przed kolano.

Osoba ubiegająca się o stanowisko związane ze sztuką (np. kierownik muzeum) z pewnością powinna wybrać styl smart casual, bo może wtedy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji w ubiorze, wybierając intensywniejsze kolory czy dodatki.

Można mieć wątpliwości, czy przykładać aż tak wielką wagę do wyboru ubrania na rozmowę kwalifikacyjną. Przecież dla pracodawcy powinno liczyć się przede wszystkim doświadczenie i umiejętności kandydata. Owszem, to jest najważniejsze, jednak elegancki, schludny wygląd podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest oznaką szacunku wobec pracodawcy i pokazuje, że kandydatowi zależy na zdobyciu pracy. Warto się postarać, bo korzystne pierwsze wrażenie wywarte na pracodawcy może przyczynić się do pozytywnego wyniku rekrutacji.

Artykuł przygotowany przez portal dokariery.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze