Dlaczego lepiej inwestować w przeżycia niż w rzeczy?

Inwestowanie w przeżyciaKażdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, zwraca uwagę na jakość kupowanych produktów. Chcemy, aby było tanio, dużo i dobrze, a zakup powinien być wieczność. Jak wiemy, pewność co do ostatniego punktu mamy tylko w przypadku jednego - wspomnień. Dlaczego lepiej inwestować w budowanie tego, co niematerialne?

Odwieczne pytanie - mieć czy być

Marzeniem wielu jest posiadanie nieograniczonych środków finansowych i przeznaczanie je na spełnianie swoich marzeń. Niewiele osób jednak może pozwolić sobie na wydatki, które są dość duże, ale nie uszczuplą majątku w znaczny sposób. Zazwyczaj, podejmując decyzje konsumenckie, musimy dokonywać pewnych wyborów.

Kupujemy jeden przedmiot, rezygnując z innego, albo odkładając jego zakup na bliżej nieokreśloną przyszłość. Problem może pojawić się choćby w przypadku edycji limitowanych danych produktów, które dość szybko się kończą. Wtedy zawsze warto postawić sobie pytanie - czego bardziej potrzebujemy, pragniemy? Czynników wpływających na podjęcie decyzji jest mnóstwo.

Wspomnienia czy przedmioty?

Odkładasz wakacje, ponieważ musisz zrobić remont. Nie idziesz na koncert ulubionego zespołu, bo oszczędzasz pieniądze na zakup kina domowego. Przykładów tego typu można by wyliczać mnóstwo. Często kwestie niematerialne stają się drugorzędne. Warto jednak zastanowić się - czy nie lepiej zainwestować w przeżycia niż w rzeczy?

Nowy telefon, samochód czy telewizor dadzą dużo radości, to pewne. W końcu jednak i tak zepsują się, więc będzie trzeba je wymienić. Pieniądze zainwestowane w podróż czy koncert, to środki włożone w budowanie wspomnień, a więc coś, czego nie stracimy na przykład z powodu gorszej sytuacji finansowej.

Poza tym nie do przecenienia jest fakt, jak wiele możemy się nauczyć dzięki doświadczeniom, które kolekcjonujemy przez całe życie. Dlatego też warto inwestować raczej w przeżycia, we wspomnienia, szczególnie że dobre doświadczenia możemy nabywać wspólnie z najbliższymi, co tylko nas do nich zbliży.

Nie rezygnować z niczego

Chcesz żyć tak jak lubisz i nie musisz dokonywać ciągłych wyborów, ale aktualnie nie posiadasz tak dużych środków, żeby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby i jeszcze mieć gotówkę na przyjemności? Wiele osób boryka się z tym problemem.

Rozwiązań jest kilka. Warto zapytać najbliższych, czy chcą i są w stanie pomóc nam spełnić marzenia. Czasem jednak warto wziąć sprawy w swoje ręce i zainteresować się pożyczką. Dzięki niej sfinansujemy to, z czym nie można czekać - na przykład wyjazd na wczasy (tak wiele przecież zależy od pogody i pory roku).

Alternatywą są pożyczki pozabankowe, choćby pożyczki prywatne - między dwiema osobami fizycznymi. Mają one swoje wady i zalety. Problem może stanowić po prostu nieuczciwość pożyczkodawcy, dlatego warto zawrzeć taką umowę z kimś, kogo znamy.

Co zatem wybrać?

Warto próbować znaleźć złoty środek i równowagę w życiu, która pozwoli zarówno gromadzić wspaniałe wspomnienia, jak i otaczać się przedmiotami, które dają nam radość. Nie w każdym przypadku trzeba z czegoś rezygnować.

Autor: www.zaplo.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze