Biżuteria z różowego złota - w czym tkwi tajemnica tego rodzaju kruszcu oraz jego piękno?

Biżuteria z różowego złotaSą cztery podstawowe rodzaje złota - klasyczne żółte, eleganckie białe, zaskakujące różowe oraz czerwone, które co prawda ma najmniejszą wartość i nie jest zbyt popularne, jednak w przypadku zastosowania do wyrobu biżuterii prezentuje się bardzo gustownie. Różnią się one także wartością, dlatego też najwięcej zapłacimy za białe złoto - posiada dodatkowo domieszkę srebra, a najmniej właśnie za czerwone, gdyż zarówno liczba karatów, jak i zawartość miedzi w stopie, jest tu na niższym poziomie.

Oczywiście o cenie pierścionka, bransoletki, czy naszyjnika ze złota decydują również bardzo często np. kamienie szlachetne, jednak to ów kruszec jest dla nich oprawą, bez której byłyby one jedynie kosztownymi i dobrze oszlifowanymi kamykami. Ostatnimi czasy na runku coraz popularniejsze stało między innymi różowe złoto - klienci kupujący je nadal jednak niewiele wiedzą o tym, czemu zawdzięcza swoją barwę oraz jaką wartość przedstawia w porównaniu do innych rodzajów tego kruszcu. Dziś odpowiemy zatem na najczęściej zadawane w związku z tym pytania.

Czym jest różowe złoto?

Nie musicie się obawiać. Różowe złoto nie jest tylko ładną nazwą dla metalu, który z tym kruszcem nie ma nic wspólnego. Chodzi tu natomiast o specyficzny stop, który odpowiada właśnie za tę nazwę, a zawiera on domieszkę miedzi, bądź palladu i cynku. Dzięki takiemu dodatkowi, naturalne złoto ma szansę na zwiększenie swojej odporności na uszkodzenia oraz uzyskanie niezwykle estetycznego wyglądu - im mniej karatowe złoto, tym bardziej intensywna barwa różu. Poza tym warto dodać, że:

  • daje ono projektantom bardzo duże możliwości projektowe, np. poprzez niezwykle urzekający efekt połączenia różowego złota ze stalą szlachetną,
  • moda na różowe złoto sprawiła, że pojawia się ono w kolekcjach wielu znanych projektantów biżuterii oraz mody, jako gustowny dodatek do stylizacji,
  • jest to ten rodzaj złota, który kieruje się w szczególności do kobiet pragnących się wyróżnić.

Jak powstaje różowe złoto?

Wiemy już, że aby powstało różowe złoto, naturalny kruszec tego rodzaju (o, wbrew pozorom, bardzo miękkiej strukturze) należy połączyć i stopić z takimi metalami jak miedź lub połączenie palladu i cynku. Praktyka takiego estetycznego wzbogacania nie jest niczym nowym - dodając do złota odpowiednią ilość aluminium, można nawet uzyskać niebieski lub fioletowy odcień tego metalu. Im więcej palladu i cynku, tym bardziej intensywny kolor... ale też mniejsza wartość stopu, a więc i ilość karatów. Jakość się tu jednak nie zmienia, a bardzo często można spotkać ciemne, różowe złoto w równie wysokiej cenie, jak jedynie delikatnie zabarwione - chodzi tu przede wszystkim o fakt zawartości procentowej tego metalu, a więc i o ciężar (tak można poznać mniej więcej ilość złota w stopie) oraz liczbę karatów.

Różowe złoto a stylizacja

Biżuteria to element zaliczany do dodatków, które mają za zadanie uczynić daną stylizację bardziej wyjątkową - zarówno w świecie mody męskiej, jak i żeńskiej. Projektanci biżuterii prześcigają się więc w pomysłowości wykorzystania różowego złota w swoich wyrobach i tak możemy dziś spotkać wiele ich rodzajów wykonanych właśnie z tego rodzaju złota - zdecydowanie najwięcej widzi się pierścionków i bransoletek w tym asortymencie. Do czego jednak one pasują? Z czym z dostępnych elementów garderoby należy zestawiać różowe złoto, by osiągnąć odpowiednio ciekawy efekt? Najlepiej czuje się ono w zestawieniu ze srebrnymi lub miedzianymi dodatkami, kolorami jak czerwień, pomarańcz, brąz, beż i miodowy odcień koloru żółtego, a także klasycznymi strojami o bardziej oficjalnym wzornictwie i palecie barw (czerni, bieli i granatu).

Za podzielenie się z nami wiedzą na temat różowego złota dziękujemy zespołowi Zegarmistrz.com.